Vadovaujantis Lietuvos Respublikos biomedicininių tyrimų etikos įstatymo 241 straipsnio 5 dalimi, klinikinio tyrimo su medicinos priemone ir veiksmingumo tyrimo mokslinį vertinimą atlieka ir leidimą atlikti klinikinį tyrimą su medicinos priemone arba veiksmingumo tyrimą išduoda Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – Akreditavimo tarnyba), jei pagal šį vertinimą ir Lietuvos bioetikos komiteto etikos aspektų vertinimo išvadą klinikinis tyrimas su medicinos priemone arba veiksmingumo tyrimas atitinka 2017 m. balandžio 5 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (ES) 2017/745 dėl medicinos priemonių, kuriuo iš dalies keičiama Direktyva 2001/83/EB, Reglamentas (EB) Nr. 178/2002 ir Reglamentas (EB) Nr. 1223/2009, ir kuriuo panaikinamos Tarybos direktyvos 90/385/EEB ir 93/42/EEB, 2017 m. balandžio 5 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (ES) 2017/746 dėl in vitro diagnostikos medicinos priemonių, kuriuo panaikinama Direktyva 98/79/EB ir Komisijos sprendimas 2010/227/ES, ir Biomedicininių tyrimų etikos įstatyme nustatytus reikalavimus.
Sprendimo dėl leidimo atlikti klinikinį tyrimą su medicinos priemone ir veiksmingumo tyrimą priėmimas
Užsakovas, norintis Lietuvos Respublikoje atlikti klinikinį tyrimą su medicinos priemone, vadovaudamasis Reglamento (ES) 2017/745 70 straipsnio 1 dalyje nurodytais reikalavimais, Akreditavimo tarnybai pateikia užpildytą Paraiškos dėl klinikinio tyrimo su medicinos priemone atlikimo formą, patvirtintą 2020 m. lapkričio 26 d. Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymu „Dėl Leidimų atlikti klinikinį tyrimą su medicinos priemone ir veiksmingumo tyrimą išdavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ (1 priedas) (toliau – Paraiška dėl klinikinio tyrimo su medicinos priemone) ir Reglamento (ES) Nr. 2017/745 XV priedo II skyriuje nurodytus dokumentus.
Užsakovas, norintis Lietuvos Respublikoje atlikti veiksmingumo tyrimą, vadovaudamasis Reglamento (ES) 2017/746 66 straipsnio 1 dalyje nurodytais reikalavimais, Akreditavimo tarnybai pateikia užpildytą Paraiškos dėl veiksmingumo tyrimų atlikimo formą, patvirtintą 2020 m. lapkričio 26 d. Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymu „Dėl Leidimų atlikti klinikinį tyrimą su medicinos priemone ir veiksmingumo tyrimą išdavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ (2 priedas) (toliau – Paraiška dėl veiksmingumo tyrimo), Reglamento (ES) 2017/746 XIII priedo 2 ir 3 punktuose ir XIV priede nurodytus dokumentus.
Klinikinių tyrimų su medicinos priemone ir veiksmingumo tyrimų vertinimas trunka 45 kalendorines dienas. Akreditavimo tarnyba pateikia klinikinio tyrimo su medicinos priemone arba veiksmingumo tyrimo dokumentus Lietuvos bioetikos komitetui ne vėliau nei per 2 kalendorines dienas nuo Paraiškos dėl klinikinio tyrimo su medicinos priemone arba Paraiškos dėl veiksmingumo tyrimo patvirtinimo datos.
Sprendimą dėl pritarimo klinikinio tyrimo su medicinos priemone paraiškos etikos aspektų vertinimo išvadai arba veiksmingumo tyrimo etikos aspektų vertinimo išvadai priima Lietuvos bioetikos komiteto biomedicininių tyrimų ekspertų grupė.
Kur kreiptis dėl leidimo atlikti klinikinį tyrimą su medicinos priemone ar veiksmingumą tyrimą išdavimo?
Užsakovas, norintis Lietuvos Respublikoje atlikti klinikinį tyrimą su medicinos priemone arba veiksmingumo tyrimą, turi kreiptis į Akreditavimo tarnybą.
Kokius dokumentus reikia pateikti?
Norint gauti leidimą atlikti klinikinį tyrimą su medicinos priemone, Akreditavimo tarnybai turi būti pateikti 2020 m. lapkričio 26 d. Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymo Nr. V-2745 „Dėl Leidimų atlikti klinikinį tyrimą su medicinos priemone išdavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ 1 priede nurodyti dokumentai:
Norint gauti leidimą atlikti veiksmingumo tyrimą, Akreditavimo tarnybai turi būti pateikti 2020 m. lapkričio 26 d. Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymo Nr. V-2745 „Dėl Leidimų atlikti klinikinį tyrimą su medicinos priemone išdavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ 2 priede nurodyti dokumentai:
Valstybės rinkliava
Už leidimo atlikti klinikinį tyrimą su medicinos priemone arba veiksmingumo tyrimą išdavimą imama valstybės rinkliava.
Leidimo atlikti esminius klinikinio tyrimo su medicinos priemone ar esminius veiksmingumo tyrimo pakeitimus išdavimo tvarka
Vadovaujantis Lietuvos Respublikos biomedicininių tyrimų etikos įstatymo 241 straipsnio 7 dalimi, užsakovas, norintis atlikti esminius klinikinio tyrimo su medicinos priemone pakeitimus, vadovaudamasis Reglamento (ES) 2017/745 75 straipsnio 1 dalyje nurodytais reikalavimais, Akreditavimo tarnybai pateikia užpildytą Paraišką dėl klinikinio tyrimo su medicinos priemone ir atnaujintus Reglamento (ES) 2017/745 XV priedo II skyriuje nurodytus dokumentus. Užsakovas, norintis Lietuvos Respublikoje atlikti esminius veiksmingumo tyrimo pakeitimus, vadovaudamasis Reglamento (ES) 2017/746 71 straipsnio 1 dalyje nurodytais reikalavimais, Akreditavimo tarnybai pateikia užpildytą Paraišką dėl veiksmingumo tyrimo ir atnaujintus Reglamento (ES) 2017/746 XIV priede nurodytus dokumentus.
Vadovaujantis Lietuvos Respublikos biomedicininių tyrimų etikos įstatymo 241 straipsnio 3 dalimi ir 241 straipsnio 7 dalimi, leidimą atlikti esminius klinikinio tyrimo su medicinos priemone pakeitimus arba esminius veiksmingumo tyrimo pakeitimus išduoda Akreditavimo tarnyba, jei pagal šį vertinimą ir Lietuvos bioetikos komiteto etikos aspektų vertinimo išvadą esminis klinikinio tyrimo su medicinos priemone pakeitimas arba esminis veiksmingumo tyrimo pakeitimas atitinka Reglamente (ES) 2017/745 arba Reglamente (ES) 2017/746 ir Biomedicininių tyrimų etikos įstatyme nustatytus reikalavimus.
Daugiau informacijos - Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos interneto svetainėje.