Taigi, DH-BIO inicijuotoje diskusijoje genetinių tyrimų duomenų panaudojimo draudimo tikslais klausimas keliamas platesniame kontekste: kaip turėtų būti reguliuojamas ne tik genetinių tyrimų, bet ir kitų (negenetinių) prognozuojamųjų tyrimų duomenų panaudojimas draudimo tikslu, ar gali ir kada gali su sveikata susiję prognozuojamieji duomenys būti naudojami draudimo tikslais, kaip atskirti duomenis, gautus iš prognozuojamųjų genetinių tyrimų ir negenetinių tyrimų, ar draudimo tikslais gali būti naudojami šeimos duomenys, kokia turėtų būti renkamos informacijos apimtis ir kriterijai (sąlygos). Šie klausimai neabejotinai aktualūs ir Lietuvai. Lietuvos, kaip ir daugelio kitų Europos valstybių teisės aktuose įtvirtintas aiškus draudimas draudikui bet kokia forma reikalauti, kad draudėjas, apdraustasis ir kiti asmenys pateiktų genetinių tyrimų duomenis (LR draudimo įstatymo 114 str. 3 d.), tačiau stokojama aiškumo dėl kitų asmens sveikatos duomenų, kurie taip pat gali turėti prognozuojamąją vertę, panaudojimo draudimo rizikos vertinimui.
↑ Į viršų
NUORODOS:
1. M. Otlowski,1 S. Taylor,2 and Y. Bombard Genetic Discrimination: International Perspectives. Annu. Rev. Genomics Hum. Genet. 2012. 13:433–54
2. Beatrice Godard, Sandy Raeburn, Marcus Pembrey, Martin Bobrow, Peter Farndon, and Se´gole`ne Ayme´ Genetic information and testing in insurance and employment: technical, social and ethical issues, European Journal of Human Genetics (2003) 11, Suppl 2, S123–S142.
3. Mossialos E., Thomson S. Voluntary health insurance in the European Union. 2004
4. 29 straipsnio – Duomenų apsaugos darbo grupės Darbinis dokumentas dėl genetinių duomenų (12178/03/EN WP 91), priimtas 2004 m. kovo 17 d.
5. Mark A. Rothstein Genetic Exceptionalism and Legislative Pragmatism. Special supplement. Genetic testing and disability insurance. 2005
6. Gostin LO, Hodge JG., Jr Genetic privacy and the law: an end to genetic exceptionalism. Jurimetrics. 1999;40:21–58
7. Sirpa Soini Genetic testing legislation in Western Europe – a fluctuating regulatory target. J Community Genet. 2012 April; 3(2): 143–153.
8. 25 rekomendacijos etiniais, teisiniais ir socialiniais genetinių tyrimų aspektais (2004)
9. Consultation document on Predictivity, Genetic Testing and Insurance) Nr. DH-Nr. BIO/INF (2012) 1
--------------------------------------------------------------------------------
[1] Socialinio draudimo sistemos, kurioms būdingas socialinio solidarumo principas, t.y. draudimo rizika paskirstoma tarp visų arba didžiosios dalies bendruomenės narių, draudimo išmokos mokamos iš surinktų draudimo įmokų, kurias moka didžioji dalis bendruomenės narių (per mokesčius), o atskirų asmenų rizika nustatant draudimo riziką nėra vertinama.
[2] Privataus draudimo modeliui priešingai nei socialinio draudimo sistemai, yra būdingas skirstymas pagal riziką ir grupavimas į homogeniškas grupes (segmentacija) vertinant asmens riziką ir pagal tai nustatant draudimo sąlygas bei įmokas.
Laboratoriniai genetiniai tyrimai
Europos Tarybos plačiajai visuomenei skirtas informacinis leidinys "Laboratoriniai genetiniai tyrimai sveikatos būklei vertinti" (2012)