Lietuvos akušerių-ginekologų draugijos Etikos kodeksas yra jos narių elgesio normų rinkinys, atitinkantis Lietuvos gydytojų sąjungos narių Etikos kodeksą ir deontologijos principus.
1. Bendroji dalis
1. Lietuvos akušerių-ginekologų draugijos pareiga - kartu su visuomene gerinti socialinę, ekonominę, kultūrinę ir medicininę motinystės aplinką.
2. Draugija puoselėja geriausias medicinos tradicijas, yra ištikima Hipokrato priesaikai, žmogiškosioms lietuvių tautos požiūrio į šeimą, motiną, moterį tradicijoms ir nuostatoms.
3. Pagarba moters valiai, pažiūroms, pasirinkimo teisė derintina su kvalifikuotu ir psichologiškai motyvuotu gydytojo požiūriu į susiklosčiusią situaciją - nėštumo būklę, ligą, gydymo eigą ir procedūras.
4. Draugijos nariai turi siekti ne tik medicininių žinių, tobulinti profesinius įgūdžius, bet ir plėsti savo akiratį: domėtis psichologija, filosofija, sociologija ir kt.
5. Imdamiesi medicininės intervencijos, jie privalo:
6. Gydytojas turi teisę gauti išsamią ir objektyvią informaciją apie ligonę, tad būtina gerbti jos atvirumą, gautas žinias saugoti kaip medicininę paslaptį.
- - atlikti tik tuos veiksmus, kuriuos leidžia kvalifikacija, turimi prietaisai priemonės ir metodai;
- - veikti tik atsižvelgdami į susiklosčiusią medicininę situaciją ir moters pasirinkimą, o ne į savo socialinius, ekonominius tikslus, vertybines orientacijas;
- - maksimaliai saugoti gyvybines ligonės galias;
- - naudoti geriausias turimas medicinines priemones ir taikyti naujausius žinomus metodus nepriklausomai nuo socialinio, ekonominio ligonės statuso;
- - diegti mokslo laimėjimus.
2. Specialioji dalis
Šeimos planavimas
- Moteris ir vyras turi teisę pasirinkti kontracepcijos, įteisintos Lietuvos Respublikos įstatymais, būdą.
- Privalu teikti visokeriopą informaciją ir, aptarus visas alternatyvas, griežtai laikytis laisvo pasirinkimo principo.
- Gerbdamas pacientės pasirinkimo teisę, gydytojas atsakingas už savo sprendimus ir veiksmus, kai reikia medicininio įvertinimo ar pažeidžiamos teisinės normos.
- Gydytojas atsako už neteisėtus ar klaidingus sprendimus bei veiksmus, nors jie ir atlikti pacientės pageidavimu. Būtina informuoti pacientę apie procedūros rizikingumą, privalumus, trukūmus bei alternatyvas.
- Lietuvos akušerių-ginekologų draugija pripažįsta švietimo šeimos planavimo srityje svarbą ir prisideda prie šio darbo.
Nėštumo nutraukimas
- Nėštumo nutraukimą moters noru reglamentuoja galiojantys Lietuvos Respublikos įstatymai. Tai yra socialinė ir medicininė problema, tad gydytojas privalo aptarti su moterimi jos pasirinkimo galimybes, medicininius ir psichologinius tokio apsisprendimo padarinius.
- Dėl savo religinių ar moralinių įsitikinimų gydytojas turi teisę atsisakyti nutraukti nėštumą, išskyrus tuos atvejus, kai tai būtina moters gyvybei išsaugoti. Gydytojui atsisakius nutraukti nėštumą, moteris turi būti informuojama, kur gali tai padaryti.
- Nėštumo nutraukimo būdas turi būti nekenksmingas moters sveikatai.
- Embrioninių ir vaisiaus audinių negalima naudoti pasipelnyti finansiškai.
- Embrioninių ir vaisiaus audinių eksperimentiniams tyrimams būtinas etikos komisijos leidimas.
Vaisiaus ligų prenatalinė diagnostika
- Prieš diagnostinius tyrimus (choriono gaurelių biopsija, amniono centezę, kordocentezę) moteris supažindinama su procedūros galimybėmis, privalumais ir rizikingumu.
- Būsimieji tėvai informuojami apie vaisiaus sveikatą.
- Pilnavertė medicinos pagalba nėštumo metu, gimdant ir po gimdymo teikiama ir tada, kai diagnozuojama vaisiaus liga.
- Prenataliniu tyrimu nustačius vaisiaus apsigimimą, nėštumas nutraukiamas pagal galiojančius šalyje įstatymus.
- Vaisiaus ligą galint pagydyti ar žinant, kad ji nebūtinai veiks postnatalinio gyvenimo kokybę, stengiamasi atkalbėti nutraukti nėštumą.
Dirbtinis apvaisinimas
- Dirbtinį apvaisinimą ir genetinės medžiagos donorystę reglamentuoja Lietuvos Respublikos įstatymai.
- Dirbtinis apvaisinimas turi būti nekomercinis ir atliekamas tik gydymo įstaigose.
- Leidimas medicinos įstaigoms ir gydytojams atlikti šią procedūrą išduodamas SAM Lietuvos akušerių-ginekologų draugijos valdybos teikimu.
Naujagimis
- Bendrieji naujagimio priežiūros principai grindžiami žmogaus teisėmis. Jam visais atvejais teikiama pilnavertė medicinos pagalba.
- Sveikas naujagimis turi teisę būti su motina.
- Naujagimis su sunkiais apsigimimais, pažeistas ligos ar visiškai nebrandus turi teisę numirti. Tai sprendžia jo tėvai, remdamiesi gydytojo išvada ir galiojančiais įstatymais.
Lietuvos akušerių-ginekologų draugijos
Etikos kodeksas. - Vilnius, Vilniaus universiteto leidykla, 1995, p. 3-6 (leidinį parengė Jonas Ališauskas).